malyj_gorgan: (Default)
malyj_gorgan ([personal profile] malyj_gorgan) wrote2024-01-31 05:26 pm

різне

1. Виглядає, що з наступного понеділка знову на роботу. Після Амазону воно, звичайно, не гроші... але зате команда, ніби, хороша, можна працювати з дому, а якщо не з дому, то хвилин 35 їхати, цілком менеджбл.
1а. Так у мене і не склалося отримати допомогу з безробіття. Якось там все дуже складно: все заповниш, а вони кажуть, що у них "залишилися питання", треба призначити апоінтмент, вони подзвонять. Прочекав два тижні до апоінтменту, вчора зранку телефон дренькнув і все.... а віддзвонити –– ніфіга неможливо. І що з тим всім робити далі, зовсім неясно. Ну мені ок, я без роботи просидів рівно місяць, а як люди, яким без того реально ніяк?

2. Прийняв участь в локальному політичному житті -- на виході з магазину дав себе спіймати чуваку, який збирав підписи на всякі політичні рухи. Підписав пару ініціатив. Одна -- локальна для нашого графства, щоби звільнити нашу пані прокурора Памелу Прайс. Друга –– посилення криміналізації фентанилу, включно з класифікацією зберігання як злочину, а не дрібного хуліганства, ну і, заодно, усунення порогу в $950, нижче якого крадіжка –– не кримінальний злочин. Побачимо, що з того вийде. Там у чувака, який збирав підписи, була ще третя ініціатива, щоби додати курс з персональних фінансів до обовʼязкового для закінчення школи. Не став підписувати: з того, що я бачу, нічого хорошого вони тут дітей не навчать, лише поганого, ну і охоту вчитися далі відібʼють.

3. До речі, про школи. Чим більше знаю взнаю про тутешню школу зсередини, тим менше звинувачую публіку типу колумбайнівських шутерів. При цьому я не звинувачую вчителів прямо, скорше, саму систему, націлену на те, щоби максимально утримувати всередині школи навіть придурків. В умовах наших країв –– диспропорційно націлену на те, щоби утримувати в школі в першу чергу придурків, бо всі інші і самі туди ходитимуть. В інших місцевостях/демографіях, ухил може бути в інший бік, але загальна проблемність + антиінтелектуалізм ті самі. Мені якось на Кворі попадалося співзвучне. Якщо ви Квору часом читаєте, раджу пошукати серію "What is wrong with American high schools?" Озвучена у верхній статті проблематика майнорітіз у нас працює в інший бік, але поза тим все те ж саме. Основний обмін думками на тему у них був шість років тому, та і судячи за тим самим Колумбайном (і кожним першим іншим виступом на цю тему в кіно чи літературі останніх десятиліть) це не недавнє явище. Як хтось прекрасно висловився на Кворі в коментах: "High school is a hormone driven cesspool of lost people."
Це колись/у нас все було інакше? Чи це мені в дитинстві так пощастило зі школою? Чи це мені пощастило особисто не бути легкою мішенню? Чи все було не краще, просто, памʼять витіснила погане? (Хоча це вже навряд -- погане про систему і всяке навколоідеологічне нікуди не витіснилося, досі на місці.) Повний набір расизмів і нетерпимостей, замішаний на зневазі до навчання. Як з цим боротися?..

4. А з України новини такі, що писати про них зовсім не хочеться. Земляки, хто на місці і з тим всім бореться, і на фронті, і в тилу, ви всі герої, наша дрібна допомога -- дрібничка. Але хай цю дрібничку, але ми продовжимо слати.

[personal profile] mprotsenko 2024-02-10 12:38 am (UTC)(link)
Ну, або молодим жінкам правильно вибирати одяг і поведінку, щоби уникнути харасменту і зґвалтування.

Тут ти неправий - більшість харасменту та зґвалтувань відбувається з боку знайомих, незалежно від одягу. Але то таке, лірика.

екстраполювати нинішні півгодини вдень і 10 хв ввечері до доби

Як раз тут твої претензії до статистики - я б застосував дзеркально. Як раз тому, що і грабіжники-географія не скейляться зі скейлінгом часу на вулиці, і ранок != вечір, і тому я як раз ставів під сумнів ці жахи в "десятки відсотків".

Але я тут не хочу забити - це важливий момент, який я спостерігаю з обох боків дискусії, і який веде до не дуже доброї ситуації.

В популярних нарративах - анти-кримінальних чи анти-расистських, я чую в першу чергу посилання на ситуації з прямою інтерперсональною агресією - і як наслідок, вся увага привертається саме до них (навіть не до реальних ситуацій часто, а до "кін та книг").

Левова частка сил і ресурсів кидається на вирішення саме цих ситуацій, і проблему не вирішуючи (бо Garbage In - Garbage Out), і нові проблеми створюючи. Системні проблеми і їх вплив на конкретних людей - при тому ігноруються нафіг, чи навіть виправдовуються.

Приклади:
- поліцейський профайлінг (боронимо район від потенційних агресорів, які існують, але ризики від яких населення перебільшує)
- заборона відправляти disruptive students до detention (боронимо студентів від свавілля адміністрації, яке існує, але ризики якого перебільшені).

Нюанси навіть не розписую - ти, підозрюю, краще за мене знаєш це.


І тут виникає серйозна проблема - "мої перебільшення неважливі" (це подвійні стандарти) вс "давайте щоб було чесно, реагувати на перебільшення з обох боків" (це явна фігня).
Edited 2024-02-10 01:04 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-02-10 03:28 am (UTC)(link)
По–перше, "зі знайомими" ≠ "незалежно від одягу", і тим більше, не те ж саме, що незалежно від поведінки. Якраз в першу чергу залежно від поведінки.

Тут таки помилка. Більшість насильства - таки не залежить від одягу і поведінки, бо відбувається з рідними та партнерами. Ні, можна, звісно, сказати, що "ти за нього заміж вийшла/зустрічалася з ним - це вже проблемна поведінка", але це натяжка, як на мене. Я вже не кажу про поведінку типу "а не треба було народитися в цій родині".

(Як я чув від деяких - освічених і небідних - українців: "Як так дружина може відмовити у сексі? як це злочин її примушувати? а нафіга тоді одружуватися?" І тут таку публіку теж не так щоб важко відшукати - навіть в бей еріа. :( )

Тут знову кіно псує картину - зґвалтування малює нам злочинця-stalker'а, чи агресивного бандюгана, який на вулиці вночі жертву підстерігає. Але їх меншість, більшість - це Вася-сусід, який після роботи хлопнув стакан і пішов трахати дружину, навіть якщо дружина того сексу не хоче.





Згадані hypotheticals я заповнюю в зокрема з почутого і побаченого в байках, новинах і фільмах, де завжди забагато драми.

Людей, які проводять на вулиці по 12 годин - вистачає з головою. Ті самі дорожні робочі, прибиральники тощо. Навіть нелегальні торговці цигарками! Вони явно не потрапляють в халепу з ймовірністю 10% за зміну.

Але кіно перемагає реальність при оцінці ризиків -і саме це я бачу як коріння одній із суворих проблем.





Так правильно. У мене претензії до інтерпресональної агресії, тому і мова про неї.

Отож бо і воно. Коли одна людина має ці претензії в розмові за чаєм - це окей. Коли більшість людей мають ті ж самі претензії - і будують policies/обирають політиків/приймають закони, виходячи з цих переоцінок, то тут починається піпець.

І фокусування на індивідуальних випадках - як раз робить діалог дуже складним, якщо не неможливим. Бо індивідуальні випадки - це те, що в першу чергу трапляється "з нами", а не "з ними" (бо те, що трапляється "з ними" - ми знаємо в першу чергу з "книг та кін"). І привіт, байас і упередженість.

І без глобальних causes - теж не можливо, бо якщо їх ігнорувати, вони до тебе підкрадуться і відкусять пів-дупи (привіт тим, хто ігнорував російську імперськість весь цей час - від 90-х до "підготовки до шашликів").


Тепер, собсна, call to action - якщо ми знайдемо, як корегувати оцінку ризиків, наближаючи її до реальної в нашому спілкуванні, то з'явиться шанс це зробити on scale. Бо якщо цього не робити - нас чекають цікаві гойдалки, притрушені тим фактом, що від 40хв від нас вже, як правило, живуть песоголовці, про яких нам практично нічого не відомо, а ми так чи інакше, приймаємо рішення, які в підсумку впливають і на каунті, і на штат, і на країну...
Edited 2024-02-10 03:35 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-02-11 05:48 pm (UTC)(link)
Так от, я впевнений, що продавці "цигарок" (якщо вони з правильної банди)

Якої банди? які лапки? я реально про людей, які цигарками вроздріб торгують - як в нас колись бабусі-дідусі.

Натякаю: нехай шанси тебе стати жертвою нападу у твоєму районі в Луганську початку девʼяностих були нульовими, то чи означає це хоч щось про мої шанси там же?

Камон - це ж ти самі проблеми з маніпулюванням статистикою, які ти мені (заслужено!) ставив на вид.

Від "шанси людини взагалі отримати проблеми в районі" переходимо до "шанси ЧУЖИНЦЯ отримати проблеми в районі". Хоча в реальності головна проблема це "шанси місцевих - жителів та працівників - отримати проблеми в районі".

Якщо так переформулювати - то в нас розбіжностей що до шансів може і не бути (я, як мінімум, не буду заперечувати, даних в мене нема ні за, ні проти), але це ж таки маніпулювання статистикою, тому що кількість "чужинців" в загальній виборці "людей на вулиці в цьому районі" як раз дуже мала.

Це я не до того, що чужинців не треба захищати - це виключно до питання проблем зі статистикою, за які ти мені робив заслужені зауваження. В мене трохи від цій ситуації підгоріло, вибач. :)

Edited 2024-02-11 22:55 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-02-11 11:54 pm (UTC)(link)
Я, взагалі, вів мову про Штати, де такого давно нема

Емм, друже, сорян, але ти не в курсі. Серйозно не в курсі. Тобі навіть далеко не треба їхати, щоб тих торговців побачити - це мені треба 40-50 хвилин пхатися на Північ/Схід. (Може, звісно за останні декілька місяців їх і вивели - тут я повинен почЕкати темпоральний байас, але це 100% не "давно такого нема").

В НЙ я теж їх своїми очима бачив пару років тому... Що мене здивувало - так те, що там це настільки популярно, що для цигарок поштучно навіть є слово окреме в місцевому слензі: "a loosie".


Так я з самого початку про це

Самий початок: "[шанс бути] пограбованим ... якщо дивитися на добу, а не десять хвилин між транспортом і хатою ... буде в цілих процентах, а то і в десятках. А вже для більших бізнесів, якщо додати крадіжки, а не лише збройне пограбування, то шанс буде під 100% на день, там середня кількість злочинів щодня буде відчутно більше одиниці.

Продовження: "Я ж пишу: це якщо брати на добу перебування на вулиці, а не на 5 хв. Тобто, відносно низька інтегральна імовірність бути пограбованим там не тому, що настільки безпечно, а тому, що люди дуже мало часу проводять на вулиці. "


Про чужинців там не було нічого, виключно про час. (І приклад людей, які проводять той час - як раз це заяву про "десятки відсотків" спростовує.)

Чужинці - тільки-но з'явилися. (Ну, з натяжкою можна під чужинців підвести концепцію "лоха у Львові" - хоча "лох" та "чужинець" зовсім неідентичні поняття, об'єднує їх лише те, що це меншість у виборці.)


Ні, не зрозумій мене неправильно, я не проти того, щоб змінювати позицію, якщо відомі мені факти змінюються/пригадуються. Але це ж треба якось проговорити - ну, типу "так, тут треба уточнити, я не тільки про час, я ще хочу це обмежити тільки малою частиною виборки", ні?

(це я так, в порядку чека байасів/прополки ментальних баобабів, так-то ми давно перейшли вже в режим не дуже важливого оффтопіку...)

Edited 2024-02-12 00:20 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-02-12 02:30 am (UTC)(link)
З відсотками розібралися і добре. Дякую!

Що до коріння античорних поглядів - ця теорія спростовується тим фактом, що до початку цієї всій хуйні античорний расизм був набагато сильніший. Тобто не можна виключати, що цей фактор вплине на ненульову кількість людей - але відносна вага того фактору під СЕРЙОЗНИМ сумнівом.



А що до булінгу - то зараз в мене трохи часу є, я спочатку зроблю дісклеймер, а потім відпишусь про системний расизм.


Дікслеймер: до педагогики в Окланді я мало дотичний, певний досвід викладання в мене є, але дуже обмежений, і він 100% не відноситься до цієї частини Бей Еріа. Тому take it with a grain of salt - навіть якщо в інструментарії я впевнений, то не факт, що в мене є адекватні вхідні дані.


Про системний расизм: наскільки я знаю, в Окланді заборонили виганяти/карати disruptive students, якщо в них нема інших грихів (на відміну від Сан Матео чи Санта Клара каунтіз). В силу історичних причин маємо чисельну доминацію групи "чорні" - і як за таких умов уникнути булінгу меншин, я, якщо чесно не знаю. Бо "більшість булить меншість" це нормальний (в статистичному, не в моральному плані) стан речей, хоч в Окланді, хоч в Купертино. І щоб його уникнути, чи хоча б мінімізувати - треба додатково щось робити.

Так що виходить хоч і локальний, але системний расизм.


Іронічно, сцк - інтенту-наміру нема, а результат - хуйня з під-коня, пардон май френч. І тут я консистентно заявляю, що систему таки надо фіксити, можливо таки з повернення покарань для disruptive students? А можливо з якихось ще нюансів, про які я ще не чув?

(тим більш, що практична можливість змін на краще в плані ресурсів та моралі - перевірена сусідніми каунтіз, та ж сама Бей Еріа, не песоголовці, не мутанти з трьома ногами тут живуть - поїхати, подивитися і повчитися цілком реально, так?)



P.S. А ще з офтопику вийшло гарне спостереження про те, що не усі злочини - однаково сприймаються. Тепер можна дивитися на дії поліції і влади: "а чи з тими злочинами ви боретеся? чи з іншими, не настільки важливими, за які простіше підвищення отримати?" Там системних питань теж дофіга.
Edited 2024-02-12 02:33 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-02-12 03:35 am (UTC)(link)
такого явища як помітний чорний расизм по відношенню до білих тут не було

Інтерперсональний анті-білий расизм (ненависть до білих) - був з перших днів, коли сюди почали завозити рабів з берегів Африки. Не помітити його було не можливо, хиба тільки що спеціально "не дивитися угору". Інша фішка, що в умовах сегрегації - від де-юре до де-факто - "не дивитися" було легше, ніж зараз. (Іноді біли "прокидалися", тільки після того, як їх чорні бунтівники приходили вбивати, грабувати, насилувати та палити майно: "а що трапилося? нормально ж жили! так хорошо всьо било, по домашьньому...")


А зараз... Дуже груба аналогія, бути білим в штатах зараз - це як бути росіянином в Естонії. Ти можеш бути чудовою людиною, особисто непричетним до системних репресій... Але жертви цих репресій - ще живі самі. Вони, їх внуки і ті, хто співчувають - отримали владу і можливість іноді робити зло вже зі свого боку.

Системна правота, звісно, на боці естонців, але це не відміняє того, що і серед них можуть знайтися погані люди. А наїхати на них теж важко, одразу заткнуть рота. (Українців в умовах війни я виношу за дужки - але після війни таж сама проблема буде і в нас. Собсна, вже є, тільки говорити про неї - не на часі.)

набагато частіше приходять в школу після дитсадків

Цікаве зауваження, дякую.

Купа європейських країн з universal childcare/pre-school - дивиться на нас як на лайно. І не сказати, що це потребує прям якихось там колосальних ресурсів - чай, в Португалії нема стільки бабла, як в нас... Та що там Європа?

Вісконсин! Вісконсин, Карл! В них гроші хоча б на universal preschool знайшлися, а ми бідкаємося досі... Брр, вибач, це просто моя мозоль - чомусь люди думають, що в нас тут "прогресівіст на прогресівсті сидить"...

А в реалі - "кугут вершки на жлобі", які роблять все що завгодно, аби б не витрачати зайві гроші на реально прогресивні І ЕФЕКТИВНІ речі (навіть якщо воно в результаті дешевше виходить).
Edited 2024-02-12 03:52 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-02-12 07:06 am (UTC)(link)
Дякую за виправлення, затупив, так.

Можливо, і не тому, що не дивилися, а в першу чергу через сегрегацію, особливо регіональну.

Я ж про це і писав, ні?

в історичних масштабах" (і сто пʼятдесят, і двісті пʼятдесят років тому) більша частина білих жила там, де негрів толком і не було.

Якщо не плутаю, 250 років тому практично все населення було сконцентроване на східному узбережжі, решта країни ще не була толком колонізована, білих переселенців там практично не було. Так, з одного боку НЙ був густонаселений і практично білий, але вже на південь від нього - вистачало і білих, і чорних, ні? Так що за більшу частину я невпевнений.

Ні, навіть на півдні можна було жити по принципу - ми тут живемо в нашему маєтку, і ходим до друзів в салони - а чорні, вони десь там, на плантаціях... Але це вже свідомий вибір. "Don't look up", так би мовити.

Більш того - ми-то не 250 років тому живемо, нам історія тих часів доступна в два кліка. Собсна, почЕкали той нарратив про "чорні раніше любили білих, а зараз серед них вони є недобрі люди, які білих не люблять" - і то добре.

[personal profile] mprotsenko 2024-02-12 11:20 pm (UTC)(link)
Все так, дякую. Це я не до тебе персонально докліпався, а до формулювання. Бо "не існувало помітного X" - завжди викликає питання:

- помітного кому? білим?
- а чому білі в нас дефолтні люди - інші, що, не варті уваги? чужі? не належать до суспільства?

Я розумію, що ти не те мав на увазі, але я краще це вголос проговорю і уточню.
Edited 2024-02-13 01:50 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-02-11 05:57 pm (UTC)(link)
насильство буває далеко не лише фізичне, що емоційного і психічного насильства чи не більше, і наслідки його ще гірш

При тому, що я погоджуюсь, що емоційне, психічне, економічне насильство існує (але чоловікам як групі тут би як раз краще б не привертати до себе увагу, щоб не запрофайлили зайвий раз :) ) - я б не поспішав робити висновок, що гірше.

Тут є простий тест: "що ти, імярек, обереш? щоб я тебе цькував, ображав, знущався з тебе - чи щоб я тебе уїбав як слід?" Я ще не бачив людину, яка обрала варіант "уїбав". Це не значить, що фізичне насильство гірше - це той випадок, коли "усі гірші".

Якщо "впадати на умняк", том можна сказати: "Це хибна дихотомія".

[personal profile] mprotsenko 2024-02-11 08:11 am (UTC)(link)
Ні-ні-ні, вона як раз дотична нашої теми про "злочини, яких намагаємося уникати".

Якщо намагаємося уникати вандалізму, биття вікон в машинах, пограбування, оптового шопліфтингу тощо - профайлінг тупо неефективний.

(Реально ж не працює - усіх по самі помідори профайлили ще в 90х, а сам кажеш, що відчуття безпеки це не приносило тоді, і не приносить зараз - бо профайлинг бореться з іншими злочинами, які, сам кажеш, на відчуття безпеки не впливають.)

Сьогодні життя підкинуло сумну іронію - на вигляд не-бідні білі та азійські підлітки під час святкування азійського нового року спалили автівку в СФ:

https://twitter.com/michael_vandi/status/1756550257851449372?s=20

Навіть залишаючи за кадром питання "де була поліція під час масових гулянь, де вона потрібна на випадок давки та заворушень?" - питання "як би допоміг профайлінг в цьому випадку" стоїть ребром.

(І на відсутність ресурсів в поліції СФ скаржитися не можна, бабла в них як в невеликої армії, людей теж вистачає - не так давно вони скейтерів ганяли, аж гай шумів.)
Edited 2024-02-11 17:49 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-02-10 01:01 am (UTC)(link)
Цікаво, що на відчуття особистої безпеки (у мене і, наскільки я знаю, далеко не тільки) сам факт зникенння майна означає набагато менше, ніж насильство, навіть по відношенню до речей.

Я тут 100% погоджуюсь! Але що ми бачимо в реалі?

В реалі в нас є декілька сотень пограбувань, які роблять декілька десятків грабіжників - цілком реально до кожного приставити копа. Але замість того ті копи трусять автівки лівих громадян, викликаючи роздратування і не приносячи результату.

Можна не ганятися за дрібними шопліфтерами, і не шукати наркотики по карманам - а арештовувати одразу фенсерів, оптових грабіжників та нахабних крадіїв з авто, ловлячи усіх їх "на живця"/через засідки/агентурну роботу. (Так можна, я навіть в частині Бей Еріа таке бачив!)

Можна не морочитися з порогом misdemeanor theft - в купі штатів він такий самий, його зниження веде до перенавантаження поліції і потенційних зловживань - а карати саме хуліганку.

Хуліганів навіть можна просто під адмінарешт саджати, не ламаючи життя кримінальним вироком - я таке навіть в бідній Україні бачив! це працює!

І це я навіть не кажу про психлікарні для психічно хворих неадекватів.

І саме це принесе (а деінде і зараз вже приносить!) бажаний результат - професійні злодії переключаться на більш тихий кримінал, крадіжок стане більше, а порядку - теж більше, як не дивно.

Але як сказати населенню: "вам не потрібні ті 100 копів, яких ви найняли, щоб відчувати себе безпечніше від виду уніформи - вам потрібні 20 детективів, які тут все розмотають за три роки, при тому бажано юрисдикцію і бюджети по містам не розділяти, а працювати разом всією агломерацією" - я не знаю.



Щоб скомпенсувати байас - розгляну ту ж саму проблему в освіті.

Люди бачать інтерперсональний шкандаль: вчитель відправив чорного учня в detention несправедливо. Вау! Інтерперсональна агресія! Давайте з нею боротися! Дивимося на цифри - чорних учнів в 10 раз в детеншені більше.

(По розміру вибірки ніхто не нормує, звісно, навіть якщо на одного білого учня на районі - 10 чорних, реальні ризики та вплив для конкретного учня ніхто не рахує. Щоб пронормувати по економичному становищу тощо - взагалі мова не йде, то складне.)

Як результат - хоба і заборонили в Окленді відправляти disruptive учнів в детеншн. Профіт! (ніт, звісно - в результаті не профіт, а повна хуйня в першу чергу для домінантної по кількості чорної групи, для решти студентів)

І фіг його зна, як переключити увагу людей з інтерперсонального конфлікту, який їх обурює - на реальні проблеми? Як примусити їх прислуховуватися до авторитетів і експертів? Що може примусити людину, яка відкриває рота на расові теми - прочитати хоча б МЛК і Болдуіна?

Відповідей, на жаль, в мене нема...

Edited 2024-02-10 01:29 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-02-19 02:40 am (UTC)(link)
Непомітний шопліфтер –– не страшно, людина, яка, навіть коли її побачили, продовжує красти, ще й погрожує працівникам "попробуйте мене спиніть, грьобані расистські білі свині" (sic!) –– оце страшно.

Життя - найкращий сценарист. Сьогодні побачив чувака, який пральні засоби засовував собі до наплічника, не ховаючись. Повідомив адміністрацію. Усім пофіг, на чувака навіть ніхто не подивився.

Прикол в том, що чувак - white as a snowflake.

Які висновки можна з цього зробити?

1. До білих крадіїв довбані расисти ставляться в режимі сприяння - це ж не чорні?
2. Нарешті настала расова рівність - на крадіїв усіх кольорів пофіг?
3. Адміністрація - тупі лохобани, якім ліньки втілити базові анті-крадіжні засоби, які ми бачимо в будь-якому польському-бельгійському-українському супермаркеті?
4. Адміністрація - жадібні капіталісти, які зекономили копійку на сек'юріті, отримали річний бонус, а далі трава не рости?
5. Ваш варіант?