malyj_gorgan: (Default)
malyj_gorgan ([personal profile] malyj_gorgan) wrote2024-11-08 08:53 pm

Погляд з боку молодих

Завжди варто памʼятати, що, які би ми розумні і інформовані не були, ми бачимо все лише зі свого боку, тому важливим, ... не просто важливим -- критично важливим є слухати, що про якусь ситуацію мають сказати люди з принципово іншим ракурсом. Особливо молоді люди -- молодість завжди думає сміливіше і менш обвантажена попередніми точками зору, ідеями і переконаннями.

Це була передмова до того, що я тут вчора поговорив зі своїм старшим про те, як оці останні вибори виглядають з точки зору уважного спостерігача в пересічній школі (10-й клас) регіону (регіон непересічний, це так, але школа -- не не Берклі, не СФ і не припонтованіші містечка околиць Пало Альто-Сан Хосе). Це були відповіді на чотири питання про те, чому сталися такі, а не інакші зсуви у виборчих демографіях.

1. Чому хіспаніки набагато більше проголосували за Трампа, ніж раніше за республіканців? Хіспаніки, в середньому -- расисти, ксено/гомофоби і сексисти. Риторика правих їх часто відштовхувала, але ідея того, що голосувати треба за бабу, чорну і представника партії феґів і вуссіз відштовхнула від Гарріс багатьох, особливо, молодших-дурніших.
2. Чому стався зсув вправо сред азіатських голосів за президента між 20-м і 24-м? Тут думка не мого малого, а його друзів-азіатів (ну, так вже сталося, що друзі -- майже виключно азіати). Вони стверджують, що серед молодих азіатів в наших краях такої динаміки не дуже є, а от серед старших, серед батьків -- є. Так от, діти таких простіших батьків кажуть, що батьки були за трампа. По-перше, тому що Гарріс жінка -- ну який з жінки президент? По-друге, тому що чорна -- нічого хорошого від негрів вони не чекають. По-третє, серед найпростіших, з примітивнішим мисленням, думка приблизно така: при трампі буде дешевше, дешево=добре. (Ще раз нагадую, що тут не Фремон і не околиці Сан Хосе, азіатські родини простіші, майже нема techies, не вище оклендського чайнатауна.)
3. Чому стався зсув вправо серед молодих людей всіх рас, особливо чоловіків? Починаючи з пізніх десятих років почався тренд масової фіксації хлопців (дівчат менше і інакше, але теж) від ранньо-підліткового віку і вище на на всяких відеоблогах і подкастах про те, як правильно бути мужиком і ваащє. Всяких Роганів і Тейтів, ще когось -- я запамʼятав лише цих два імені, бо чув їх раніше. Там були речі, переважно, відверто сексистські і відверто праві. В 2020-му році це стало не просто популярним, це стало масовим захопленням. І ось за чотири роки ці люди підросли, ця "культура" в цілому виросла. І ті з них, хто вирішив проголосувати, проголосували за Трампа-Венса, бо очевидно ж.
3а. Тут уже і дівчатка замішані, хоча хлопців більше -- крім відверто право-сексистських блогів/подкастів, вся інша культура в молоді -- всякі інші блоги/короткі відео/подкасти, яка повністю розʼїдає нормальне відповідальне ставлення до життя. Ця публіка ан мас голосувала "па пріколу". Ми з вами це вже бачили в 2019-му. :(
4. Молоді чорні хлопці теж частково не проголосували за Гарріс, бо вона мало що баба, так ще й неправильна чорна баба, правильні чорні баби мають інакше виглядати.

Додаток, пізніше сказаний: в пунктах 1, 3 i 4 додатковим анти-Гарріс фактором виступило те, що вона "пракурорша". Хай і не для всіх.


Отакі спостереження. Звичайно, це не статистика, а ідеї про можливі механізми, але щось мені каже, що всі механізми -- мало що реальні, а і важливі.

[personal profile] mprotsenko 2024-11-11 06:14 pm (UTC)(link)
Тут виникає проблема: якщо ти хочеш, щоб уся демократична партія, від кандидатів в президенти до коміків і працівників на кампусах говорили одним голосом - то партія повинна влаштувати ідеологічні чистки. Реальні, а не ті міфічні, яких усіх боялися усі ці роки ("ой, вони зробили зауваження людині, яка казала, що професору спати зі студентками - це окей! це срср! це гулаг!").

Кажеш щось не то - зробимо тобі погано, виженемо, затравимо. (Бо як інакше ти зробиш так, щоб дуже різношерстна публіка говорила в унісон?) Можливо, так і треба - а ля гер, ком а ля гер. Але чи готові до цього МИ?


Тобто, насправді, я чув і промови, і дискусії про моменти, які ти обговорюєш ("we were too focused on the solution") - але дійсно, різні люди кажуть різне. Це нормально в неавторитарних партіях, але якщо зараз це не на часі - то давай це проговоримо.





А твій варіант промови наштовхнув мене ще на одну думку. Я в тебе, у Камали і у решти інших демократів бачу одну рису: ви кажете складні і цікаві речі (ми кажемо, я теж грішен). Я гугланув - половина американців має reading skills на рівні шостого класу, або гірше.

Тобто ці промови, їх граматика і вокабуляр - це як собаці розповідати про особливості виробництву сироваріння. Вона буде розуміти слово "сир", буде підіймати вуха, але в цілому - це для неї буде білий шум.




Порівняй це з Трампом. "They are eating the cats. They are eating the dogs." Перше речення в твоїй версії - це вже не мова "простого білого робочого" (opponent? message? resonate? - що це за слова? ти до кого звертаєшся? до професора на кампусі?)

Спробую переписати.


The problem is big! Big! We're working on it! We're fixing it. We're working hard. Very hard. Nobody works harder than I do! We have no time to talk about it. No time - because we work.

We fix. We arrested millions of illegals! Millions! We arrested criminals! Drug dealers! Human traffickers!

And what Donald did? He lied about the wall. He promised the wall. Do you see the wall? Where is the wall? He took the money and he built no wall!"


Єдина проблема - ми готові чути такі промови і підтримувати таких кандидатів-популістів? Нас не знудить? Питання, на жаль, не риторичне.
Edited 2024-11-11 18:16 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-11-11 07:15 pm (UTC)(link)
В якому сучасному стані Трамп? Він завжди так розмовляв, плюс-мінус півлаптя.

Клінтон розмовляв набагато складніше - але, може, тоді ще і виборець не так деградував?

А Байден, так, дуже простий, дуже близький до Трампа.


Folks, I want to thank my buddy, Sherrod Brown. No one fights harder for the dignity of working people than Sherrod does. Sherrod won reelection in '18 about at the same margin that Trump did. And so when Sherrod tells me to come to Ohio the day before, I come to Ohio. That's what I do because he and I have something in common. We married way up. He married a Pulitzer prize winner. I married a professor, and I tell you what, Connie you've been wonderful. Connie actually reviewed my wife's book, I found out.


Лімбо був набагато ближчий до Трампа, ніж до Клінтона. (Вокабуляр трохи складніший, ніж треба, але граматика - дуже проста, примітивна.)

Берні складніший за Байдена та AOC, але все одно відчутно простіший за Клінтона і Гарріс (не кажучи вже про нас з тобою).


Тобто якщо дивитися на сучасних політиків - I think we're on to something...
Edited 2024-11-11 22:02 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-11-12 04:03 pm (UTC)(link)
Про Клінтона не погоджусь - в нього досі складна мова, але в нього реальна тваринна харизма, на рівні мікро-міміки і феромонів.



Якщо обирати двох ораторів сучасності - я б обрав Рейгана та Обаму. Мова Обами дуже цікава - він підлаштовується під аудиторію. Більш того, коли він говорить з простими виборцями - то він використовує досі простий вокабуляр, і граматику, яка трохи складніша за граматику популістів, але не перевантажена.

(Мені подобається ЧИТАТИ транскрипти - там це дуже легко побачити. Бо коли ти слухаєш, ти на це менше звертаєш увагу - інтонації, темп, тембр відволікають.)

[personal profile] mprotsenko 2024-11-11 07:20 pm (UTC)(link)
Категорично -- ні. Якраз в паралельному пості написав, що не хочу звуження риторики.

Тут виникає протиріччя - навіть зараз та риторика, яка тобі не подобається - це маргінали, абсолютна меншість. Так, її супротивники висмикують і перекручують.

Є декілька шляхів більш чути інші голоси:

Можна просто слухати, звертати увагу на мейнстрим, ампліфікувати його самостійно, і ігнорувати маргіналів, не робити за ворога його роботу. Так можна.


Хоча і важко! рознести маргінальний меседж, трубити про нього на усіх кутах - це ж задоволення, прям як вавку колупати, а для ЗМІ - ще і зароботок гарантований, люди люблять скандали. І тут і нам, і ЗМІ - треба багато працювати, щоб припинити цій струм "ой, хтось там щось не те сказав - завтра це буде жах-жах-жах, цькування, обком і гулаг".

(при тому тема не важлива - це може, наприклад, бути "критика зауважень сексистам - ой, сьогодні зробили зауваження притрушеному невихованому професору, а завтра буде СРСР, каяття перед партією, кенселінг, ужос", а може бути щось дзеркальне на кшталт "байден якусь дитину 30 років тому поцілував в маковку - ужос, насилля, сексизм, педофілія")

Підсилювати голос moderates - це не сперечатися з маргіналами (привертаючи до них ще більше уваги), а їх публічно ігнорувати, не звертати увагу, і віддавати більшість сил - саме що авторству матеріалів про moderate issues. А якщо і звертати - то дуже кратко і по суті, бажано - зі здоровим сарказмом (висміювати, робити немодним, а не дискутувати). Дуже яскравий приклад такого підходу - це Matthew Yglesias, він молодець.

З невеличких actions, які ми можемо зробити - відписатися від WaPo і NYT, якщо ми не задоволені їх підходом до ампліфікації маргіналів, і підписатися на Slow Boring. (Від WaPo і так треба відписатися, після скандалу з Безосом.)




Якщо ворог все одне бере найменшу проблему і роздмухує з неї слона, то є ще два варіанти:

- обмежити ЗМІ в здатності роздмухувати скандали - Fairness Doctrine, обов'язкова подача обох точек зору, обов'язкове висвітлення головних проблем і подій, оце це все

- знищити маргіналів серед своїх, чистки, пуризм. Без них - ненульова кількість коміків і професури будуть продовжувати говорити, що вони захочуть, і завжди знайдеться ідіот, якого можна буде перекрутити та/або ампліфікувати.


Якщо ти бачиш інший варіант підсилити цікаві тобі голоси - кажи!
Edited 2024-11-11 22:55 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-11-12 03:57 pm (UTC)(link)
1) Повністю згоден. Не лякати (мовляв, ужас, сьогодні придурок в селі Дві Ржаві Виделки - а завтра це буде світова гегемонія!), а саме що зверху вниз висміювати

2) Тут є один питання - що саме є ризикованим текстом? Тут завжди є ризик скотитися в "ви всі підараси, а я д'Артаньян". Ні, якщо "ризикований текст" - це "не боятися послати нахуй Тему Окун (iykyk)", то я на 200% за. (Та і взагалі я за "не боятися матюкнутися зайвий раз".)

Але якщо це "я кажу негр/прибалт/хохол - ви, що, образилися? ніяких образ, я нічого поганого на увазі не маю" - то я проти, навіть не з естетичних чи політичних міркувань. Я проти тому, що це робить комунікацію неефективною. (Я, звісно, беру досі екстремальний варіант, але не найекстремальнійший.)

(Складне питання, зі спектром можливостей - бо те, що для одного самоцензура, для іншого банальна вихованість, одних стандартів нема :( )



2.1) розмивати пуризм меседжу - ще можна визнаючи розумні/корисні речі і спільні цінності у не дуже приємних нам союзників - навіть якщо ми не в усьому погоджуємося, навіть якщо в нас є якась проблема, від якої комусь дуже боляче.

Якщо з цього починати - то далі як раз самоцензура може бути не так потрібна.

[personal profile] mprotsenko 2024-11-12 06:55 pm (UTC)(link)
По-перше, навіть після 22-го зрозуміли далеко не всі. А по-друге, те, що не треба казати "прибалт/негр" - так і досі не переважно зрозуміли. Від цього я хотів би застерегти - в цій гріх легко впасти, особливо, якщо ти контекст іншої людини не знаєш. (а ми таки часто не знаємо!)


> прямий-непрямий наїзд

ранній Петерсон вс Даймор з його листом - насправді, класний приклад.

З одного боку - ранній (дуже ранній! :) ) Петерсон це цікавий контраріанець, якій підіймає гострі моменти і ловить на них хайп, чому б ці моменти і не обговорювати б?

А з іншого боку лист Деймора це прямий наїзд. Він починає з того, що звинувачує власного роботодавця в створенні authoritarian echo chamber, каже, що той робить речі, які unfair, divisive та discriminatory. Це наїзд. Щоб не бачити тут наїзду, за який автоматично звільняють - треба ретельно заплющувати очі.

Як наслідок:

1) ідеї, які підіймав ранній Петерсон треба обговорювати, це добре. (Самого Петерсона, правда, краще викинути на смітник, бо якщо пригадувати його без купи уточнень, може бути незрозуміло, про який момент його кар'єри йде мова.)

2) Деймора з його мемо краще одразу викинути на смітник (по вишенаведеним причинам) - при тому це НЕ повинно заважати обговорювати питання підтримки білих сілян в айті.

Я ж колись цитував конкретного директора в Гуглі, якій ці питання публічно обговорює (і не тільки обговорює, а і втілює) - і це цілком мейнстрим, ніхто його не цензурить і рота не затикає. Я реально пропоную в нього вчитися, як говорити на ці теми.



Шкідлива самоцензура -- це ставлення до тверджень, чи чужих, чи власних, не відповідно до змісту тверджень, а до наших внутрішніх ідей, куди ці твердження можуть завести.

Це цікавий момент. Тут я б подивився з іншого куту - ми пишемо-говоримо не для себе, а для інших людей. В інших людей - різні внутрішні ідеї/контекст/бекграунд.

Якщо нам пофіг, як наші слова будуть сприйматися - тут, звісно, можна казати, все що в голову прийде. Якщо ми хочемо, щоб наш меседж зрозуміли дуже різні люди - тут важко, доводиться вивчати чужий контекст і таки працювати над формулюваннями.

[personal profile] mprotsenko 2024-11-13 04:04 am (UTC)(link)
людина зрозуміє і виправиться

Тут погоджуюся на 200%.

Більш того, поведінка "зрозуміти, вибачитися і виправитися" - практично завжди чудово працює. Проблеми зазвичай починаються не там - зазвичай вони починаються з реакції "а хулі ви мене це кажете? це наїзд, я завжди хохлів хохлами називав, і все нормально було".



>>> Про Деймора

Проблема не в тому, збрехав він чи правду сказав. В будь-якому випадку "у вас авторитарний echo chamber, ви unfair, divisive та discriminatory" - це наїзд. Навіть в тому випадку, якщо це правда - це все рівно наїзд, агресія.

Відповідь агресією на агресію - це нормально, хоча і малопродуктивно. Але спроба зробити вигляд, що це не агресія, що він чесно дискутує, а не наїжджає і не ВИМАГАЄ зробити жінкам гірше (позакривавши певні гугловські програми) - це не good faith discussion, це таки негативно впливає вже на репутацію тих, хто таке каже.


Більш того, він був звільнений навіть не за те, що наїхав на компанію. (Хоча за це, звісно, звільняють тільки в путь - at-will employment, кому не подобається - "чємодан-вокзал-Європа". :( ) Формально він був звільнений за те, що порушив внутрішні інструкції про підтримку diversity та inclusion (які він зобов'язався підтримувати, коли його брали на роботу.)

А фактично - його звільнили за те, що він паралізував роботу великої компанії на декілька днів, задав компанії колосальних збитків.


Що до підштовхнути вліво-вправо - то ця історія таки працювала в обидві боки. Людей біля центру, які вже мали привід сумніватися в доброчесності реакції справа - ця історія переконала, що наші праві друзі не дискутують in good faith. (І в моєму баблі таких вистачає - зі мною включно!) З іншого боку, хоч це і фактор "штовхання вліво" - але це реакція непродуктивна. Це зробило подальший діалог менш можливим.

З третього боку, аналогічне звільнення Тімніт Гебру - такої реакції не викликало, бо права машина дезінформації по зрозумілим причинам скандал не роздувалf.



На базі цих фактів можна зробити роботу над помилками:

- проблема не в гуглі, дайверсіті або Дейморі, людях зліва чи справа
- проблема в машині дезінформації, що спеціально роздмухує одні скандали і ігнорує інші
- люди, які не знають повного контексту (або знають перекручені дезінформацією дані) про Гугл, Деймора і проблеми дайверсіті - найбільш активні в срачах про Деймора (і таких людей більшість)
- але срач з такими людьми сенсу не має, і приносить тільки шкоду - він відштовхує в різні боки обидві сторони
- єдине, що можна зробити без Fairness Doctine, тут і зараз - це ввічливо відмовити їм в розмові ("сорі, Ви недостатньо інформовані для подальшої дискусії, до побачення")
- з одиницями, які цікавляться контекстом, і готові вчитися і змінювати точку зору - звісно, розмовляти можна, але це ні на що не впливає, бо їх абсолютна меншість
- головний бонус такої стратегії - після неї хоча б не залишається неприємного присмаку і непотрібної поляризації

(Собсна, я тут теж грішний, і мені ці моменти теж треба в голові тримати.)


Але це все до сраки карі очі. бо люди люблять сратися, навіть не маючи повної картини, і кваліфікації. І цих порад абсолютна більшість слухати не будуть - а інтернет буде виносити ці срачи з кухонь в публічний простір. І люди зліва будуть дивитися на захисників Деймора і думати
"що це за маячня?" А люди справа - навпаки.
Edited 2024-11-13 04:16 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-11-13 05:25 am (UTC)(link)
а "це сексистська брехня, таких речей казати не можна"

Давай будемо чесними, неправдивої інформації про гендерні питання в нього теж вистачало - і тут питання ставало в плані "це чесна дискусія, він має право на помилку" вс "пішов він під три чорти з такими заявами, сексист чортів".

І ця дискусія з самого початку є дурною, бо вона про конкретну персоналію, від контексту ці питання відірвати нереально.



Чисто електорально втрат там було більше, ніж здобутків, які були здобутки -- хз.

З одного боку, чисто по відчуттям я навіть сперечатися не буду. А з іншого - ця заява виглядає не дуже обґрунтовано, бо наступні вибори-2018 як раз виграли демократи, повернувши контроль над Палатою. (Не кажучи вже про вибори-2020.)

Єдине, що може зробити цю заяву про електоральний вплив хоча б приблизно реалістичною, це додаткове уточнення:

- вплив дейморо-срачу на електорат був позитивним для правої сторони, але цій вплив був мізерним по модулю, і принципово на вибори не вплинув.


Що, в принципі, стикується з моїми відчуттями про те, що все це - з пальцю висмоктана проблема.

І резонує з ідеєю що придурки, з якої б кухні вони в інтернет не вилізли (лівої чи правої), уваги не варті. Бо срачи рандомних людей в інеті + машина дезінформації == "уява про те, що придурків більше, ніж є в реальності".





А найкраще освітлення "а що там по гуглу/Деймору" хтось цитував колись в мене в коментах:

https://medium.com/@yonatanzunger/so-about-this-googlers-manifesto-1e3773ed1788

Якщо хтось хоче робити кар'єру в нашій індустрії, я рекомендую це почитати хоча б для того, щоб краще розуміти, як великі компанії працюють. Досить корисний текст, і не дуже довгий.
Edited 2024-11-13 05:46 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-11-13 07:26 am (UTC)(link)
> непоширення статистики на окремих осіб

Бачу в тебе нестиковку. Де пан Цунгер говорить про ОКРЕМИХ осіб? Він каже про "large fraction of your colleagues", про вибірку колег-жінок. (з яких, звісно, є статистичні виключення - про які він теж говорить)

Якщо Деймору про групи людей говорити окей - то і Цунгера ти цілком дарма лошиш за це.



Ні, звісно, якщо ти хочеш сказати, що заяви Деймора не можна застосувати до будь-якої жінки, яка працює в гуглі, то це окей. Але тоді індуктивно виходить, що їх не можна застосовувати до будь яких двох жінок в гуглі, трьох, і так далі, аж до "всіх жінок в гуглі". Але тоді очевидно, що писанина Деймора - апріорі брехня, і його в good faith 100% захищати не можна.

Edited 2024-11-13 07:32 (UTC)

(no subject)

[personal profile] mprotsenko - 2024-11-13 17:59 (UTC) - Expand

(no subject)

[personal profile] mprotsenko - 2024-11-13 21:44 (UTC) - Expand

(no subject)

[personal profile] mprotsenko - 2024-11-14 03:41 (UTC) - Expand

(no subject)

[personal profile] mprotsenko - 2024-11-14 15:25 (UTC) - Expand

(no subject)

[personal profile] mprotsenko - 2024-11-15 16:35 (UTC) - Expand

(no subject)

[personal profile] mprotsenko - 2024-11-15 18:55 (UTC) - Expand

(no subject)

[personal profile] mprotsenko - 2024-11-17 14:59 (UTC) - Expand

(no subject)

[personal profile] mprotsenko - 2024-11-20 22:14 (UTC) - Expand

(no subject)

[personal profile] mprotsenko - 2024-11-21 01:17 (UTC) - Expand

[personal profile] mprotsenko 2024-11-11 06:38 pm (UTC)(link)
до попереднього допису - з сучасних політиків до такого стилю наближається АОС:

https://www.rev.com/transcripts/aoc-speech-transcript-on-rbg-death-what-democrats-should-do-next


Now, here's the thing. People say, "Oh my gosh, why is everyone in our government so old?" I don't want to be ageist or anything like that, but we want a government that's diverse. We want older people representing us in government, and we want younger people representing us in government.


...

But you know what? We did it. We did it right here in the Bronx in 2018. There's voter suppression here, big time. Big time. Don't get it twisted that because New York is a blue state we don't have voter suppression. We had, especially in 2018, no early voting, no mail-in ballots, no no-excuse absentee. All of that. We didn't have any of that. We had to do it all between 8:00 AM and 9:00 PM, or 6:00 AM, if your poll site opened that early, and 9:00 PM on June 26, of 2018. But you know what? We were down 25 to 35 points two weeks before the elections, and we did it anyway.




Це рандомні висмикнуті цитати з першої нагугленої промови, але подивись на стиль, на вокабуляр, на простоту граматики.

Це, звісно, все ще складніше ніж Трамп або мій варіант промови - але різницю зі звичайними "не-популістами" ти бачиш, сподіваюсь?
Edited 2024-11-11 18:48 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-11-11 07:21 pm (UTC)(link)
Повторю питання, яке залишилося без відповіді:

- ми готові чути такі промови і підтримувати таких кандидатів-популістів? Нас не знудить? Питання, на жаль, не риторичне.

(Тут я не за конкретного кандидата чи кандидатку питаю - а за принциповий підхід?)

Більш того, питання принципове - бо якщо повертатися обличчям до неприємної молоді, то сортами неприємності перебирати сильно не вийде, сенс перебирати є тільки в плані електоральної ефективності.
Edited 2024-11-11 21:07 (UTC)

[personal profile] mprotsenko 2024-11-12 03:35 pm (UTC)(link)
На всяк випадок - тут я за Оказію не топлю, вона лише приклад політика з такою риторикою. Вчора Берні, сьогодні Оказія, завтра якась ще петрушка...

Але гіпотеза, що такі оратори (і не деякі, а масові) нам потрібні для того, щоб повернути робочий електорат - вона цілком робоча. Чисто з точки зору демографії - це оратори для нас, розумних, повинні бути "іноді, і здалеку". :(

З фігнею - важке питання. Якщо альтернатива буде стояти між "відвертий ворог" і "союзник з фігнею"... Тут Порошенка тут можна пригадати - в нього фігні було багато! І в ПР він був не останньою людиною, і не всі звинувачення у корупції, кумовстві і договорняках були безпідставними... Але ж нічого, заткнули ніс, бо кращої реалістичної альтернативи "тоді і там" не було.

І не факт, що вона тут завтра буде, особливо з тим електоратом, якій ми маємо. :(

(Знову, ж це не заклик бігти голосувати за АОК, аж волосся назад - це питання системне, "як ставитися до союзників, з якими не по всіх питаннях по путі, якщо альтернатива - гірша")